GOTHİCTR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Satanizm Nedir, Nasıl Satanist Olunur
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimeCuma Eyl. 09, 2011 3:33 pm tarafından versucher

» MERHABA
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimePtsi Ocak 31, 2011 8:25 pm tarafından hakancan02

» mrb
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimePtsi Ocak 31, 2011 6:55 pm tarafından the lord of darkness

» aşkımm benim:)
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimeC.tesi Eyl. 12, 2009 12:35 am tarafından Gothictrforms

» korkunç resimler midesi kaldırmayan bakmasın
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimeC.tesi Mayıs 02, 2009 1:29 pm tarafından the lord of darkness

» ******dragon resimleri*****
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimeSalı Nis. 28, 2009 7:08 pm tarafından Gothictrforms

» arkadaşlar sitemize rep sistemi dahil edilmiştir
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimePaz Nis. 19, 2009 5:58 pm tarafından Gothictrforms

» slm
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimePaz Nis. 19, 2009 5:50 pm tarafından Gothictrforms

» ÜYE RÜTBELERİ ÖNEMLİ
nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? I_icon_minitimePerş. Nis. 16, 2009 5:41 pm tarafından Gothictrforms

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 100 kişi Paz Tem. 30, 2017 9:56 pm tarihinde online oldu.

nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...?

nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...? Empty nasıl daha iyi söz yazabilirsiniz...?

Mesaj tarafından Gothictrforms Cuma Mart 06, 2009 9:46 pm

arkadaşlar buda söz yazmak isteyipde bir türlü kıvamını tutturamayanlar için .... umarım yardımcı olur tamamen allıntıdır ... saygılar..

Elbet de her Rap'ci nasil iyi söz yazacagini zamanla kendisi ögrenir ve kendi tarzina göre yazar ama Rap'e yeni baslayan ve daha iyi söz yazmak isteyen arkadaslar icin belki biraz yardimci olacak bir yazi bu. Aslinda bu konuya daha önce hic bir rapsitesi tarafindan deginmemesi de cok ilginc, ki herkes Underground rapcilerine destek verdigini iddia ediyor.
Iyi söz yazmanin kurali yoktur aslinda, asagida yazilanlarin hepsi sadece tecrübelerimize dayanarak size verebilecegimiz bir kac tavsiyedir. Bunlarin uygulanmasi lazim diye bir zorunluk da yoktur ama farkina varacaksiniz ki bu sekilde isiniz cok daha kolay olacak.

Iyi söz yazmak icin kafiye önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken kafiyelerin zorluk derecesidir. Kafiye insanlarin sözlerinizi daha dikkatli dinlemesini ve akillarinda kalmanizi saglar. Bu yüzden basit kafiyelerden kacinin ve az kullanmaya calisin.

Örnek:

geliyorum - gidiyorum - vuruyorum - görüyorum

bunlar cok basit kafiyeler ve bu yüzden sözlerinizin de ucuz ve basit olmasina sebep olur.

bugün herkes pisman, bugün herkes bize düsman.
tarzimi cal, ama ben orijinal,
benim rapim sahnede, senin rapin sanal.
gözlerin aydin parayimi saydin, dogru yoldaydin nedense caydin.

bu kafiyeler biraz daha zor oldugu gibi insanin kulagina hos gelen ve aklinda kalan sözler.

Tek kafiyenin disinda ondan cok daha zor olan ve kulaga cok daha hos gelen cift kafiye yazilis sekli vardir.

örnek:

duymazlar hic, isyan edeni, cennete girecek, iman edeni,
kural affetmez, ihlal edeni, secmezler hic, ihmal edeni.
yanlis bir yola, girdin dostum, fikrimi sorsan, bittin dostum.
cahiller tarih bilmez, ve de bizlere talih gülmez.

Kafiyeler disinda dikkat edilmesi gereken nokta sözlerin akici olmaz, özellikle flex okuyan arkadaslar bu konuda dikkat etmesi lazim, aksi takdir diliniz dönmez ve anlasilmakta zorluk cekersiniz.

örnek:

dilinin dönmedigi rapleri söyleme,
pilinin yetmedigi enerji bende,
disziplin eksikligi var sende.

bunlar cok kolay söylenebilen sözler oldugu icin sözleriniz daha akici olur ve zorlanmadan okunur.
Ayrica sözlerinizin daha akici olmasi icin, ayni harflerle baslayan cümleler kurmaniz da sizlere yardimci olur.

örnek:

yanina kalmaz, yeralti bak bu,
yasina bakmaz, Murat bi korku,
yarina kalmaz, bugün de vurdu,
yazik da olmaz, sizlere hak bu.

bu cümlede dikkat ederseniz nerdeyse bütün tavsiyelerimizi birden uygulamis olduk. Bas harflerinin ayni olmasiyla
akicilik saglamamizla bir, cift kafiyelerle de sözlerin daha kaliteli olmasini saglamis olduk.

Daha önce de belirttigimiz gibi bunlar sadece bir kac tavsiye. Iyi bir rapci, bunlari yapmadan da iyi söz yazabilir
ve iyi bir flow bir cok seyi kurtarir. Ancak yeni baslayan arkadaslar bunlari uygulayarak biraz daha iyi sözler yazabilir.
Gothictrforms
Gothictrforms
LUCİFER
LUCİFER

Erkek
Doğum tarihi : 01/05/90
İş/Hobiler : öğrenci
Lakap : paldera
Teşekür : 5
Teşekür Gücü : 152